Täydennetty taulu, Elli Maanpää 2019 // 3 taulua 2D-animaatiolla
Bio Rexin aula, 16-18.10.2020
Täydennetty taulu yhdistää akryylimaalaukset 2D-animaatioon täydennetyn todellisuuden avulla. Skannaa taulu Arilyn-sovelluksella älypuhelimellasi ja näe kuinka se herää henkiin. Muista laittaa äänet päälle.
Taideteokset ovat saaneet innoituksensa Maanpään suomalaisista juurista. Suomalaiset sananlaskut ovat tunnetusti hieman lannistavia, esimerkiksi: ”Kell’ onni on, se onnen kätkeköön”. On aika antaa sanonnoille uusi tulkinta. Jospa taivaanrannanmaalari ei tarkoitakaan päämäärätöntä haaveilijaa vaan olentoa, joka osoittaa maailman kauneuden.
Huom. Voit ladata ilmaisen Arilyn-sovelluksen puhelimeesi jo etukäteen.
Elli maanpää (s.1985 Turku) on kuvataiteilija: maalari ja animaatio-ohjaaja. Hän on valmistunut Taiteen maisteriksi Aalto-yliopistosta. Täydennetyt taulut olivat Maanpään opinnäytetyö 2D animaatioon Turun Taideakatemiaan 2019. Tänä vuonna hän on julkaissut lastenkirjan Varis, joka halusi olla satakieli sekä ohjannut musiikkivideon bändille Pihka Is My Name.
Website: ellimaanpaa.com // Instagram: @ellimaanpaa